Zasada 4C


Kryteria oceny szlifowanych diamentów jubilerskich

Ocena diamentów szlifowanych opiera się o tak zwaną zasadę 4C. Jest to zasada, której nazwa wzięła się od pierwszych liter czterech elementów, które podlegają ocenie w diamentach szlifowanych.
Elementy te to:

Colour – barwa
Clarity – czystość
Cut – szlif
Carat – masa

Na podstawie tych czterech parametrów ocenia się diamenty szlifowane i tym samym wycenia się wartość danego diamentu. Kupując więc diament i płacąc za niego określoną cenę, należy kierować się tymi czterema parametrami.

Colour – Barwa

Barwa jest pierwszym czynnikiem ocenianym i zarazem mającym wpływ na jakość diamentu i jego cenę. Barwa diamentu jest bardzo trudna do zauważenia dla kogoś, kto pierwszy raz dokonuje oceny. Sama obserwacja diamentu gołym okiem jest niemalże niemożliwa.

Skala barw opracowana przez GIA w przypadku diamentów rozpoczyna się na D i kończy na Z. Oczywiście najbardziej wartościowe są diamenty, których barwa oznaczona jest literą D. Jest to barwa oznaczona jako „biel+” lub „biały+”. W skandynawskim nazewnictwie, „biel+” oznaczona jest jako "RIVER+", jest to najrzadsza barwa diamentu. Zasadniczo, im bliższa barwa żółci, tym wartość diamentu jest niższa, im barwa bardziej czysta – biała, a nawet niebiesko-biała, tym wartość jest wyższa.

 

Ciekawostką są diamenty w barwach fantazyjnych, czyli na przykład różowe, niebieskie czy czerwone. Jednak ich wartość jest wyceniana indywidualnie, ze względu na niezwykłą rzadkość diamentów tego typu.

 

 

 

Colour – Barwa - Skala Międzynarodowa
Colorless
(Bezbarwny)
Near Colorless
(Prawie Bezbarwny)
Faint Yellow
(Blady Żółty)
Very Faint Yellow
( Bardzo Blady Żółty)
Light Faint Yellow
(Światło Blady Żółty)
RiverTop WesseltonWesseltonTop CristalCristalTop CapeCapeLight YellowYellow
DEFGHIJKLMNOPQRSTUVXYZ

 

Colour – Barwa oznaczenia stosowane w Rosji
Skala123456789
BarwaDEFGHIJK L M N OF A N C Y

 

 

 


 

Clarity – Czystość

Czystość jest kolejną po barwie bardzo istotną cechą diamentu. Wpływa ona w istotny sposób zarówno na wartość rynkową, jak również na wygląd kamienia. Diamenty posiadają znamiona (cechy) wewnętrzne oraz zewnętrzne. Wewnętrzne, tzw. wrostki lub inkluzje oraz zewnętrzne, np. rysy, puste miejsca, drobne uszkodzenia. Klasa czystości określana jest właśnie na podstawie tych cech, a decydujące w tym wypadku jest ich rozmieszczenie, wielkość, ilość oraz to, czy są one łatwo dostrzegalne.

Określenia czystości diamentów

 

Oznaczenie

Opis

FL

Flawless - diament idealnie czysty. Przy 10-krotnym powiększeniu brak widocznych cech zewnętrznych i wewnętrznych. Wymagane potwierdzenie czystości badaniem mikroskopowym.

IF

Internally Flawless - diament może posiadać cechy zewnętrzne, jednak przy 10-krotnym powiększeniu nie posiada cech wewnętrznych. Wymagane potwierdzenie czystości badaniem mikroskopowym.

VVS

Very Very Small Inclusions – diament posiada bardzo bardzo drobne inkluzje, bardzo trudno widoczne przy 10-krotnym powiększeniu.

VS

Very Small Inclusions - diament posiada bardzo drobne inkluzje, trudno widoczne przy 10-krotnym powiększeniu.

SI1

Small Inclusions 1 - diament posiada małe inkluzje, widoczne przy 10-krotnym powiększeniu.

SI2

Small Inclusions 2 - diament posiada wieksze inkluzje, natychmiast widoczne przy 10-krotnym powiększeniu.

P1/I1

Inkluzje dostrzegalne „gołym' okiem.

P2/I2

Inkluzje widoczne „gołym” okiem (możemy bez lupy odwzorować na diagramie ich kształt)

P3/I3

Duże lub liczne wrostki, które zajmują znaczną część powierzchni kamienia.

 

Skala Czystości - oznaczenia stosowane w Rosji 
Skala12345677a891011
CzystośćIFVVS1VVS2VS1VS2SI1SI2P1P2P3

 

* podział VVS1 i VVS2 dla kamieni o masie od 0,30 ct
* podział VS1 i VS2 dla kamieni o masie od 0,30 ct
* kamienie oglądane „gołym” okiem (nieuzbrojonym w lupę)

 


 

Cut – Szlif

Kolejnymi elementami, które brane są pod uwagę przy ocenie i wycenie diamentu jest rzecz jasna szlif. Ocena szlifu danego diamentu jest składową proporcji kamienia jak i samego wykończenia szlifu. Oznacza to, że wykonanie szlifu i zachowanie symetrii diamentu jest równie kluczowe jak samo oszlifowanie i brylancja kamienia. Brylancja jest niczym innym jak zjawiskiem rozszczepienia promieni świetlnych, osiąganym przez oszlifowany diament oraz pełnego wewnętrznego odbicia

Szlif to jedna z 2 cech diamentu, obok masy, która w całości nadawana jest przez człowieka. Reszta elementów uzależniona jest od natury. Proporcje podczas szlifowania i ich zachowanie wpływa w znaczący sposób na tzw. „życie kamienia”.

Szlif może wykonywany być w zróżnicowanych kształtach, lecz zasadniczo najbardziej efektownym jest oczywiście diament okrągły, nazywany brylantem.

 

 

 

Skala oceny szlifu :

 

Doskonały - ( excellent )
Bardzo dobry - ( very good )
Dobry - ( good )
Średni - ( fair )
Słaby - ( poor )

 


Carat – Masa

Określenie „Karat” jest niczym innym jak masą diamentu. Stosowany w niemalże wszystkich kamieniach szlachetnych. 1 karat równa się 0,2 grama. Sama masa diamentu to przede wszystkim jego wielkość. Im większa średnica i wysokość diamentu, tym większa masa. Zdarzają się diamenty mało symetryczne, w których jedna wartość jest nieproporcjonalnie większa lub mniejsza niż druga. Tym samym np. kamień o masie ok 1,00 ct, powinien mieć średnicę ok. 6,50 mm i wysokość ok. 3,90 mm. Masa brylantu jest więc ściśle uzależniona od średnicy i bardzo ściśle uwarunkowana od np. grubości rondysty.

Masa diamentów, ale też i innych kamieni szlachetnych wyrażana jest w karatach metrycznych. Jeden carat ( 1 ct ) równy jest 0,2 grama. Nazwa CARAT pochodzi najprawdopodobniej od drzewa karoby – nazywanym też drzewem szarańczyn. Ziarna szarańczynu mają równą masę około 0,2 g i z tego powodu już w starożytności na Bliskim Wschodzie służyły do określania masy kamieni szlachetnych.

 

 

Źródło: Gemur.pl


Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]