CERTYFIKATY


Inskrypcja laserowa

Diamenty są niezwykle cennymi kamieniami, a także bardzo popularnymi. Co za tym idzie, na rynku dostępnych jest mnóstwo podróbek. Przed złym zakupem chronić ma konsumenta certyfikat, stanowiący nierozłączną część diamentu. Skąd jednak przeciętny człowiek może wiedzieć, że certyfikat faktycznie opisuje dany diament? Z pomocą przychodzi laserowa inskrypcja, która znajduje się na jego rondyście. Jej celem jest ułatwienie identyfikacji kamienia. Aby nie uszkodzić diamentu, stosuje się tak zwany zimny laser, który nie przenika w jego głąb, a więc nie powoduje uszkodzenia kryształu.
Oprócz numeru certyfikatu najczęściej zawiera również logo laboratorium, w którym został on certyfikowany.
Tym sposobem diament wraz z certyfikatem przynależą do siebie na zawsze, a kupujący ma pewność, iż nie został oszukany.

Certyfikacja szlifowanych diamentów

Na rynku działa wiele laboratoriów gemmologicznych, m.in. GIA, Agryle, HRD, IGI, GRS czy DPL. Niektóre z nich, jak np. GIA to nie tylko zwykłe laboratoria, lecz również skarbnica wiedzy gemmologicznej: znajdują się tam szkoły dla gemmologów oraz instytuty badawcze. 
Nas jednak najbardziej interesują wydawane w nich certyfikaty. To one stanowią świadectwo wartości diamentów, a bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności niemożliwe jest ich samodzielne dokładne opisanie. Dlatego każdy diament na świecie powyżej 0,30 ct powinien przejść profesjonalną ocenę w jednym z laboratoriów, które dysponują odpowiednimi urządzeniami służącymi do pomiaru 4C - masy, czystości, szlifu, a także barwy. Jednakże posiadanie odpowiedniego sprzętu nie sprawia, że przeciętny Kowalski mógłby dokonać odpowiedniej oceny. Wymagane są tu także doświadczenie oraz specjalistyczna wiedza, czym dysponują eksperci pracujący w laboratoriach gemmologicznych. Kamienie poniżej 0,30 ct są certyfikowane przez krajowych ekspertów gemmologicznych.
Wszystkie zebrane podczas oceny informacje o diamencie znajdują się na certyfikacie, który od tego momentu jest z nim nierozłączny, a autentyczność certyfikatu można potwierdzić na stronie internetowej danego instytutu gemmologicznego. Oprócz niego każdy diament powyżej 1 ct otrzymuje specjalną mapkę, na której są oznaczone cechy zewnętrzne oraz inkluzje, które stanowią niepodrabialny "odcisk palca" diamentu.


Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]